Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 lipca 2025 17:56
Reklama
Reklama

Panele na dachach — nie wybór, a obowiązek od przyszłego roku

Panele na dachach — nie wybór, a obowiązek od przyszłego roku

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki za marzec tego roku w całej Polsce jest ponad 1,4 mln mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Chodzi o panele na dachach, przed budynkami, na wolnych przestrzeniach. 

„Niezmiennie dominują prosumenckie instalacje fotowoltaiczne. W porównaniu do lat ubiegłych zmniejszyła się jednak dynamika przyrostu liczby i mocy instalacji tego typu” – podaje URE. I dodaje: „W sektorze OZE fotowoltaika zajmuje pierwsze miejsce z udziałem 63,69 proc.”.

I już można przewidzieć, że paneli będzie znacznie więcej. 

W pierwszej kolejności przepisy obejmą budynki komercyjne i publiczne

„Nowe prawo zakłada wprowadzenie między innymi obowiązkowego montażu na budynkach w całej UE modułów fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych. W pierwszej kolejności obowiązek obejmie nowe budynki komercyjne i publiczne (2026 r.)” – podaje portalsamorzadowy.pl.

I przytacza akt prawny, z którego wynika, że w urządzenia lub instalacje wykorzystujące energię promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej lub ciepła powinny być wyposażone „budynki użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego oraz gospodarcze o powierzchni powyżej 250 mkw”.

Kto i od kiedy, czyli szczegółowy harmonogram

Już teraz wiele osób kupujących domy lub je budujących planuje założenie paneli. Są jednak i tacy, którzy odkładają montaż w czasie i podczas budowy liczą każdą złotówkę. Takie osoby, jeżeli szybko skończą budowę, nie będą mieli obowiązku posiadania paneli. Bo to będzie się zmieniało według następującego harmonogramu 

  • od 2026 roku będzie to obowiązek w nowych budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej;
  • od 2029 roku w nowych budynkach mieszkalnych;
  • od 2030 roku w istniejących budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej, poddawanych gruntownym modernizacjom;
  • od 2030 roku dla wszystkich istniejących budynków sektora publicznego.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama