W sieciach mobilnych, w pierwszym kwartale 2025 roku, przeniesiono niemal 445 tys. numerów, a w sieciach stacjonarnych ponad 57 tys. – podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej (URE).
To o ponad 8 tys. więcej niż w ostatnim kwartale 2024 r. Według URE:
- Orange Polska stracił 2778 użytkowników kart SIM,
- Polkomtel (operator sieci Plus) – 16 284,
- T-Mobile – 20 271. pop
Natomiast P4 (operator sieci Play, dane bez d. UPC Polska) zyskał 6559 użytkowników kart.
Nowa oferta lepsza niż stara
Może ktoś jeszcze pamięta, ale we wczesnej fazie obecności telefonii komórkowej w Polsce, gdy klient zmieniał sieć, tracił też numer. Teraz jest inaczej - zachowuje swój poprzedni numer, przechodząc od jednego operatora do drugiego.
– Wystarczy jeden podpis i firmy to załatwiają między sobą. Operatora zmieniam co dwa lata, kiedy kończy mi się umowa. Po prostu dotychczasowy nie przedstawia dobrej oferty, a konkurencja docenia nowych klientów – mówi pan Mariusz.
I narzeka: – Trochę to dziwne, że firmy mniej dbają o starych użytkowników, za to dopieszczają nowych.
Ludzie szukają, porównują i porzucają
Okazuje się, że w siłę rosną mniejsze sieci. Ludzie szukają ofert, porównują ceny i wychodzi im, że korzystniej jest porzucić znanego operatora na rzecz mniejszego.
Według gsmanian.pl coraz mocniej na polskim rynku rozpychają się takie marki jak Premium Mobile i Mobile Vikings. Od 2020 roku rośnie liczba osób, która przenosi do nich numery. Serwis wylicza, że po 5 ostatnich latach bilans wygląda następująco:
- Premium Mobile zyskał 152 758 numerów,
- T-Mobile – 141 515,
- Orange stracił 32 428 numerów,
- Play stracił 235 046 numerów.
- Plus stracił 420 401 numerów.
Największe sieci w Polsce będą tracić coraz więcej klientów
Marcin Szermański z gsmmaniak.pl ocenia, że w najbliższych latach wielcy gracze mają się czego obawiać. Bo ludzie mogą od nich odchodzić.
– Nie dziwię się, że coraz chętniej wybieramy alternatywy spoza Wielkiej Czwórki, skoro można dostać w mniejszych sieciach to samo, ale w lepszej cenie. W obecnych czasach nielimitowane rozmowy, sms-y czy mms-y (nierzadko także w roamingu UE), a także spore transfery danych, w tym 5G, mogą kosztować naprawdę niewiele. W niektórych sieciach komórkowych zyskasz takie warunki za około 25-30 złotych – i to bez długoterminowego kontraktu! Grzech nie korzystać i nie uciekać do konkurencji. Wydaje mi się, że największe sieci w Polsce będą tracić coraz więcej klientów na rzecz mniejszych sieci GSM – przewiduje.
Napisz komentarz
Komentarze