Jakie wózki inwalidzkie są dostępne?
Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów wózków inwalidzkich. Różnią się między sobą wymiarami, konstrukcją, rodzajem napędu, a także dodatkowym wyposażeniem. Każdy model odpowiada na inne potrzeby użytkowników. Podstawowy podział rozróżnia wózki manualne i elektryczne. Co warto o nich wiedzieć?
- Wózki manualne są napędzane siłą mięśni użytkownika lub opiekuna. Przeważnie są lekkie i składane, co ułatwia ich przechowywanie i transport. Przykłady można zobaczyć, wyszukując wózek inwalidzki w sklepie WZSO.
- Wózki elektryczne są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które mają ograniczoną siłę w kończynach górnych. Pozwalają użytkownikom zachować stosunkowo dużą swobodę i niezależność, pomimo niepełnosprawności.
Sklep medyczny oferuje dużą różnorodność w tej kategorii, dzięki czemu dopasowanie modelu do indywidualnych potrzeb danej osoby przestaje być wyzwaniem.
Styl życia a wybór wózka
Aby właściwie dobrać wózek inwalidzki, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy użytkownik mieszka sam, czy pracuje, czy często podróżuje, czy jego mieszkanie jest przestronne? Odpowiedzi na te zagadnienia pozwolą zawęzić wybór do modeli najlepiej odpowiadających trybowi życia danej osoby z niepełnosprawnością.
Dla pacjentów aktywnych społecznie i zawodowo dobrym wyborem będą lekkie wózki inwalidzkie, które są lekkie, zwrotne i nie zajmują wiele miejsca w samochodowym bagażniku. Konstrukcje są stabilne i komfortowe, a jednocześnie nie ważą dużo. Regulowane oparcie pozwala na dopasowanie kąta siedzenia do własnych preferencji. Zwrotność i niewielkie rozmiary będą bardzo ważne także dla tych pacjentów, którzy mają dość ciasne mieszkania.
Modele elektryczne oferowane przez sklep medyczny dobrze sprawdzą się u osób z zaawansowanymi niepełnosprawnościami. Takie wózki pozwalają na swobodne przemieszczanie się i spacerowanie, bez męczenia rąk. Warto przy tym pamiętać, że tego rodzaju sprzęty mają określony czas pracy i wymagają regularnego ładowania akumulatora.
Indywidualne dopasowanie
Nie ma jednego wózka, który odpowiadałby każdemu pacjentowi. Poszczególne osoby różnią się od siebie pod względem anatomii, poziomu sprawności, a także trybu życia. Właściwe dobranie sprzętu zapewnia maksymalny komfort i wygodę użytkowania, co przekłada się nie tylko na możliwości fizyczne, ale też stan psychiczny.
Złe dopasowanie modelu może skutkować przeciążeniami, otarciami czy po prostu dyskomfortem. Zarówno elektryczne, jak i lekkie wózki inwalidzkie, mogą odciążać kręgosłup, wspierać prawidłową postawę i zapewniać mobilność.
Jeżeli jest taka potrzeba, sprzęt może być dodatkowo wyposażony w pasy bezpieczeństwa, poduszki przeciwodleżynowe czy inne przydatne akcesoria. Z opcji takiej personalizacji można skorzystać, kupując wózek inwalidzki w sklepie WZSO.
Napisz komentarz
Komentarze